Świętujmy razem z zoo!

Wersja do wydrukuWersja PDF

Trwa TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Także bydgoskie zoo przyłączyło się do obchodów, a w planie m.in. darmowe wejście i gra z nagrodami.

W czwartek 11 marca po raz drugi obchodzimy Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Ma on podkreślić, jak ważna jest rola tych miejsc w ratowaniu ginących gatunków. Wzorem ubiegłego roku świętujemy nie jeden dzień, a cały tydzień - od 8 do 14 marca.

Bohaterami tegorocznego TygoDnia Misji są zwierzaki urodzone w polskich ogrodach zoologicznych, a obchodom przyświeca hasło „Są maluszki, jest nadzieja”, gdyż każde urodzone w zoo zwierzę jest ważne dla zachowania ginących gatunków.
13 polskich ogrodów zoologicznych wybrało swoich ambasadorów na tę szczególną okazję.  Na ich Facebooku można poznać koronnika Franciszka, patasa Divo, wyjca Zgredka, aksolotla Abyska, lemurka katta Karola, kraskę Siwowronkę, ariranię Covid, lamparciczkę Nahlę, pigmejki Amę i Zonka, irbiskę Laylę, pingwinka Batmana, lemurka wari Farta, a Bydgoszcz reprezentuje żubrzyczka Potilla.

Na Facebooku Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy ukazująsię opowieści o tym, jak ważna jest rola oraz misja współczesnych ogrodów zoologicznych, a szczególnie, jak przyczyniają się one do ochrony i ratowania ginących gatunków i dlaczego każdy urodzony w zoo maluszek jest prawdziwym skarbem.
W czwartek natomiast wejście do zoo będzie bezpłatne w godz. 10-17! Na zakończenie obchodów, w niedzielę 14 marca, zapraszamy do udziału w szyfrowance pn. „Chronimy ginące gatunki”.
Na terenie ogrodu zoologicznego zostanie umieszczonych osiem zagadek. Każda z nich dotyczy innego gatunku zwierząt. Zaszyfrowane nazwy zwierząt należą do kategorii zagrożeń wyginięciem wg IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody):
- EN (zagrożone wyginięciem),
- VU (narażone na wyginięcie),
- NT (bliskie zagrożenia).
Pierwszych dwadzieścia drużyn, które zgłoszą się do kasy zoo z odpowiedzią na pytanie: „Które z zaszyfrowanych zwierząt należą do kategorii zagrożeń wyginięciem – EN”, otrzyma nagrody książkowe. Szyfrowanka pozostanie na terenie ogrodu na dłużej, będzie można z niej skorzystać także podczas późniejszych spacerów, ale już oczywiście bez nagród.

Ogrody zoologiczne to miejsca zieleni w miastach lub na  ich obrzeżach. Dają wypoczynek oraz możliwość kontaktu ze zwierzętami i obserwacji przyrody. Wiele kwestii związanych z hodowlą i dobrostanem zwierząt jest nadzorowanych przez organizacje takie jak między innymi EAZA, WAZA, EARAZA.

Zachęcamy do przyłączenia się do naszego wydarzenia na FB https://fb.me/e/1alsl3SRa . Poza tym, zapraszamy, by 11 marca na swój profil na Facebooku lub Instagramie wrzucić zdjęcie swojego ulubionego zwierzaka z zoo z hashtagiem #chronimyGINĄCEgatunki! Wspólne działania dla dobra zwierząt przyniosą wymierne efekty.

Organizatorami TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów są przyjaciele z polskich ogrodów zoologicznych: ZOO Bydgoszcz , ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, Akwarium Gdyńskie, ZOO Gdańsk, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław i ZOO Zamość.
Naszą akcję wspierają: Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

Partnerzy

Sponsorzy