Odpowiedź LPKiW na pytania oferenta dotyczące postępowania NR 3/PM/2017

Wersja do wydrukuWersja PDF

---------
Przeniesiono do archiwum: 2019-04-6
---------
Bydgoszcz, dnia 05.04.2017

W postępowaniu NR 3/PM/2017 wg procedury uproszczonej – poniżej 30.000 EURO bez zastosowania uPzp na: Dostawę bagażowego pojazdu akumulatorowego oraz przyczepy rolniczej na potrzeby własne” jeden z oferentów zadał pytania na które Zamawiający udziela następujących odpowiedzi:

1) Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający zgadza się, aby integralną część umowy stanowiła tabela opłat i prowizji, zgodnie z której postanowieniami, jeżeli Zamawiający złoży wniosek o wykonanie niestandardowej obsługi umowy lub też jeżeli Zamawiający spóźniał się będzie z płatnościami to obowiązany będzie do zapłaty określonych w tabeli opłat i prowizji opłat. Opłaty te wystąpić mogą tylko na wniosek lub z winy Zamawiającego i nie powstaną jeżeli umowa będzie prawidłowo realizowana. Nie możemy się zgodzić na brak opłat za czynności jakie podejmujemy w wyniku nienależytej realizacji umowy przez klienta lub na jego wyraźny wniosek, ponieważ Wykonawca z tego powodu ponosiłby koszty jakie nie miałyby pokrycia.
Odp. 1. Zgadzamy się na dodatkowe obciążenie z tytułu nieterminowych opłat leasingowych (np. za wystawienie wezwania do zapłaty, upomnienia).

2) Proszę o potwierdzenie, że Zamawiający poniesie koszt opłaty za rejestrację. Koszt ten może być doliczony do ogólnej wartości składanej oferty, Zamawiający będzie zobowiązany do jego poniesienia na podstawie re faktury wystawionej w trakcie trwania umowy leasingu przez Wykonawcę – Finansującego. Założenie to jest zgodne z kodeksowym ujęciem umowy leasingu, zgodnie z którym wszelkie podatki, opłaty i inne ciężary związane z korzystaniem i posiadaniem leasingowanego dobra, ponosi korzystający.
Odp. 2. Potwierdzamy, że opłaty związane z kosztem rejestracji pojazdu poniesie Zamawiający.

3) Czy przedmiotem zamówienia jest również ubezpieczenie przedmiotu umowy przez Wykonawcę?? W takiej sytuacji cena ubezpieczenia wliczona jest w cenę oferty. Zamawiający może jednak sam ubezpieczyć przedmiot umowy w rekomendowanych przez Wykonawcę towarzystwach ubezpieczeniowych. Wówczas oferta nie będzie zawierała kwoty ubezpieczenia. Który z wariantów przewiduje Zamawiający??
Odp. 3. Leasingobiorca dokona ubezpieczenia pojazdu we własnym zakresie. Jednakże, w przypadku przedstawienia korzystniejszej oferty przez firmę ubezpieczeniową obsługującą Leasingodawcę, dopuszczamy możliwość przeniesienia na Leasingobiorcę kosztów ubezpieczenia na podstawie refaktury.

4) W treści ogłoszenia, pkt. 2 - Zamawiający wskazał, że Wykonawca udziela gwarancji na pojazd. Uprzejmie informuję, że Wykonawca, nie będący producentem sprzętu może co najwyżej zapewnić udzielenie gwarancji producenta. Sam natomiast jej zapewnić nie może. Proszę o modyfikację zapisów na następujący: „Wykonawca zapewni min. 18 miesięcznej gwarancji…)”.
Odp. 4. Zależy nam na zapewnieniu udzielenia gwarancji przez producenta pojazdu.

5) Zamawiający wskazał, że czas trwania umowy powinien wynosić 5 lat, czyli 60 miesięcy. Proszę o potwierdzenie następującego sposobu kalkulacji oferty - w l. operacyjnym występuje o jedną ratę mniej niż faktycznie trwa umowa. W umowie trwającej 60 miesięcy Zamawiający uiści zatem 59 rat. Dodatkową opłatą, ale nie ratą leasingową, jest czynsz inicjalny. Opłata za wykup (depozyt gwarancyjny) uiszczany jest razem z ostatnią ratą.
Odp.5. Akceptujemy dla leasingu 5-letniego: opłatę wstępną + 59 równych rat spłaty + opłatę końcową poniesioną wraz ze spłatą ostatniej raty.

6) W rozdziale V ogłoszenia Zamawiający opisał proces wykupu Sprzętu. Uprzejmie informuję, że zgodnie z naszymi procedurami zakończenie Umowy leasingu przebiega inaczej od sposobu wskazanego w ogłoszeniu. Zamawiający (Leasingobiorca), o ile chce dokonać wykupu leasingowanego sprzętu, uiszcza wartość wykupu (depozytu) wraz z ostatnią ratą leasingową. Po zaksięgowaniu tej wpłaty Leasingobiorca otrzymuje stosowną fakturę zakupu oraz umowę sprzedaży. W sytuacji, gdy Leasingobiorca nie zamierza skorzystać z opcji wykupu, uiszcza jedynie wartość raty, a sprzęt zwraca Leasingodawcy. Proszę o zaakceptowanie takiego scenariusza działania.
Odp. 6. Akceptujemy stosowaną przez Państwa firmę procedurę wykupu przedmiotu leasingu.

7) Zamawiający w warunkach leasingu określił opłatę wstępną w wysokości 10% wartości przedmiotu zamówienia. Czy opłata wstępna zostanie zapłacona niezwłocznie po podpisaniu umowy leasingu?
Odp. 7. Opłata wstępna zostanie uiszczona niezwłocznie po podpisaniu protokołu odbioru pojazdu.

8) W rozdziale V ogłoszenia Zamawiający wskazał sposób regulowania zobowiązań. Uprzejmie informuję, że raty leasingowe uiszczane są w terminach comiesięcznych od miesiąca następującego po odbiorze sprzętu. Leasingobiorca wpłaca je na podstawie harmonogramu finansowego będącego integralną częścią umowy leasingowej. Daty w nim podane są datami ostatecznymi wpływu środków na rachunek leasingodawcy. Faktury VAT emitowane są systemowo na 21 przed terminem płatności raty leasingowej. Proszę o zapisu i zastąpienie go zapisem: Raty leasingowe uiszczane są w terminach comiesięcznych od miesiąca następującego po odbiorze sprzętu. Leasingobiorca zobowiązany jest do uiszczania rat leasingowych na podstawie harmonogramu finansowego będącego integralną częścią umowy leasingowej. Daty w nim podane są datami ostatecznymi wpływu środków na rachunek leasingodawcy.
Odp.8. Zapisy rozdziału V dotyczące sposobu regulowania zobowiązań są w mojej ocenie spójne z sugerowanymi przez Państwo zapisami. Nie rozumiem z czego wynika potrzeba wprowadzenia zmiany?

9) Zwracamy się z prośbą o usunięcie zapisu z rozdziału V – „Wykonawca ma prawo do rozwiązania umowy leasingu w przypadku nie uregulowania przez Zamawiającego należności z tytułu rat leasingowych z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych” – zapis jest sprzeczny z kodeksowym ujęciem pojęciem leasingu.
Odp.9. Zgodnie z art. 709(13) Kodeksu cywilnego Leasingodawca ma prawo rozwiązać umowę jeżeli Leasingobiorca zalega z zapłatą przynajmniej jednej raty. Oczywiście musi jeszcze wyznaczyć dodatkowy termin na zapłatę i dopiero gdy ten dodatkowy termin bezskutecznie upłynie, może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Strony ustaliły inny termin wypowiedzenia, przy czym postanowienia umowy nie mogą być mniej korzystne dla Leasingobiorcy od przedstawionych powyżej, gdyż zostaną uznane za nieważne.

10) Czy Zamawiający wyraża zgodę na zabezpieczenie transakcji wekslem własnym in blanco?
Odp. 10. Zgadzamy się na zabezpieczenie spłaty w postaci weksla in blanco.

Partnerzy

Sponsorzy