logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pszczela ścieżka w obiektywie Patryka Chenca



Cieszymy się, że udało nam się pracować w projekcie z ludźmi, którzy poświęcają przyrodzie serce i czas i którzy tak wiele o niej wiedzą. Dzięki fotografowi, Patrykowi Chencowi, możemy zajrzeć do ich świata!

Portrety:

Ogród Botaniczny Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Myślęcinek

Ogród Botaniczny w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, Myślęcinek – Pola Szymczak (specjalista ds. botaniczno-dydaktycznych) oraz Mateusz Andryszak, fotograf, pszczelarz, edukator, twórca i opiekun pasieki w Myślęcinku

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – Monika Wójcik-Musiał, ornitolożka, pracownik Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, wiceprezeska Towarzystwa Przyrodniczego „Kawka”


Pszczelarium na dachu kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, dr Marta Sikora, inicjatorka i twórczyni pasieki, pszczelarka, socjolożka

Ogród sensoryczny przy Zespole Szkół nr 6 w Bydgoszczy, Anna Izdebska, inicjatorka i twórczyni ogrodu, nauczyciel biologii i chemii w SP nr 45, edukatorka ekologiczna

NATUR Zielone Pogotowie, Grzegorz Majda założyciel firmy ogrodniczej, pszczelarz, prowadzi sklep, blog i znajduje czas na ekopodcasty

Nektary Flisa – pasieka na trasie ścieżki dydaktycznej „ Flis i Kanał Bydgoski”, Leszek Rafałko, pszczelarz

Dom dla zapylaczy, Park im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy

„Murarkowe drzewo” – klon pospolity w Parku im. Kazimierza Wielkiego z 14 domkami dla pszczół-murarek

Pasieka w Ostromecku, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, pasieka założona w maju 2021r. przez Mateusza Andryszaka, na zdjęciu: Dominika Kiss-Orska, twórczyni i organizatorka wypraw cyklicznych „Kultura na świeżym”

Pasieka na dachu w Centrum Handlowym Focus w Bydgoszczy


Autor fotografii:
Patryk Chenc (ur. 1991 w Bydgoszczy) - Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.  Fotograf, realizator video i video-art współpracujący z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vintage Photo Festivalem, grupą teatru tańca współczesnego Hertz House. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Skupia się na związku człowieka z naturą. Cechuje go minimalizm. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Filmy promujące Pszczelą Ścieżkę w Bydgoszczy



Zapraszamy do oglądania naszych promoclipów:

promoclip: EDUKACJA O PSZCZOŁACH
Dziękujemy Wam: Zespół Szkół nr 6: Anna Izdebska, Edyta Mazurkiewicz-Szreder, Anna Baumgart oraz Mateusz Andryszak, MIEJSKA PSZCZOŁA - pszczelarz, pasieka w Myślęcinku, Ostromecku, Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy, za chwilę będzie opiekował się pierwszą miejską pasieką w Parku nad Starym Kanałem

Bee education with Anna Izdebska, Edyta Mazurkiewicz-Szreder, Anna Baumgart oraz Mateusz Andryszak, bee-keeper, MIEJSKA PSZCZOŁA company



promoclip: Z ŻYCIA EDUKATORA
Dziękujemy! Dawid Kilon, twórca tablic edukacyjnych na Ścieżce przyrodniczej nad Balatonem
What does an educator do? Dawid Kilon



promoclip: MURARKI w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Dziękujemy! Monika Wójcik-Musiał, Ogród Botaniczny Uniwersytetu UKW w Bydgoszczy
Red mason bees, Botanical Garden at University of Casimir the Great, Monika Wójcik-Musiał, Ogród Botaniczny Uniwersytetu UKW w Bydgoszczy



promoclip: MENU PSZCZÓŁ oraz film TAJEMNICE BOTANIKA
Dziękujemy! Pola Szymczak, Ogród Botaniczny w Myślęcinku, LPKiW
A bee’s menu: Pola Szymczak, Ogród Botaniczny w Myślęcinku, LPKiW
Botanical Garden, Myślęcinek: Pola Szymczak, Ogród Botaniczny w Myślęcinku, LPKiW




promoclip: PASIEKA NA DACHU
Dziękujemy Wam: Marta Sikora, Natalia Kamińska, Pszczelarium w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy
Apiary on the rooftop, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Marta Sikora, Natalia Kamińska, Pszczelarium w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy




e-Mapa



Kochani!

We wszystkich punktach bydgoskiej Pszczelej Ścieżki jest dostępna mapa w wersji papierowej, również u przyjaciół ścieżki, czyli – w Bydgoskim Centrum Informacji na Starym Rynku oraz w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (Gdańska 5). A tutaj nasze materiały w wersji do pobrania:

Mapa Pszczelej Ścieżki (design by 2Pi Group, Gdańsk)
Logo Pszczelej Ścieżki (design by 2Pi Group, Gdańsk)

Konferencja „Pszczoły w mieście – czy miasto to jest miejsce dla pszczół? – link do obejrzenia



Szanowni Państwo, Z przyjemnością informujemy o zakończonej sukcesem konferencji on-line: Pszczoły w mieście – czy miasto to jest miejsce dla pszczół?

Wydarzenie to kończy realizowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy międzynarodowy projekt BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie” w ramach programu URBACT III 2014-2020 współfinansowanego ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Link do obejrzenia konferencji.

Zacznijmy od informacji, że w związku z obecnymi obostrzeniami przyjęliśmy formę całkowicie
on-line. Każdy z prelegentów oraz prowadzący nadawali z własnych domów; a widzowie mogli wszystko oglądać na specjalnej platformie. Zastosowana formuła okazała się skuteczna oraz umożliwiła w wygodny sposób przekazać wszelkie merytoryczne treści.

Uczestnicy mieli okazję poznać pełne spektrum tematów związanych z życiem pszczół w mieście. Zaprosiliśmy prelegentów praktyków z różnych dziedzin powiązanych z pszczelarstwem, by przedstawić temat barwnie i z różnych perspektyw.

Pani Anna Sobieraj – Berlińska opowiedziała i naświetliła temat pszczół naszego miasta. Jak założyć ogrody, które będą przyjazne pszczołom? Tu dowiedzieliśmy się wiele od pani dr hab. Katarzyny Marcysiak. Pan Maciej Podyma założył do tej pory 7500000 m2 łąk w ciągu 7 lat – podzielił się w trakcie swojej prelekcji wiedzą jak to robić również w mieście. W momencie, gdy mamy już łąki – czas na rozpoczęcie miejskiego pszczelarstwa z prawdziwego zdarzenia. Jak się tym zająć i czy ma to w ogóle sens – na to pytanie odpowiedział Pan Grzegorz Majda.
Po krótkiej przerwie poruszone zostały kwestie kulinarno-medyczne. Tym razem jednak – omówione zostały walory… chwastów (także tych miejskich). Przepisami podzieliła się Pani Mirosława Stepczyńska Szymczak. Dzięki wykładowi Pana Krzysztofa Kołaczyka mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat życia pszczół a Pani Anna Izdebska przekazała nam jak o nim uczyć w szkołach.
Mieliśmy przyjemność również gościć Pana Aldo Vargas-Tetmajer, który pełni funkcję koordynatora Krajowego Punktu Kontaktowego europejskiego programu URBACT III.
Podczas debaty, która wieńczyła nasze wydarzenie podkreślona została waga oraz przyszłość pszczelarstwa miejskiego. Mimo że projekt BeePathNet dobiegł tym samym końca – nakreślone zostały kolejne kroki i perspektywy w ramach szerzenia naszej idei.

Na zakończenie raz jeszcze chcielibyśmy podziękować wszystkim prelegentom, prowadzącemu, Panu Aldo Vargasowi, organizatorom z Urzędu Miasta w Bydgoszczy i oczywiście – wszystkim uczestnikom
i pasjonatom pszczelarstwa, którzy zaszczycili nas dużą frekwencją.

W tym miejscu serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia, o których będziemy z pewnością informować.

Wystawa „Pszczoły w mieście – Pszczela Ścieżka w Bydgoszczy”



Od 2020r. obchodzimy w Bydgoszczy Światowy Dzień Pszczół, organizujemy w tym czasie wraz z opiekunami przystanków Pszczelej Ścieżki wydarzenia promujące ochronę tych pożytecznych owadów, dlatego w maju gościła na ul. Mostowej ponownie wystawa o pszczołach i Pszczelej Ścieżce, którą od sierpnia będzie również można zwiedzać w Focusie. Autor: Dawid Kilon.



A TUTAJ załączamy plansze z wystawy z roku 2021 do pobrania, gdybyście chcieli promować ochronę pszczół – prosimy wpisać, że autorem jest Dawid Kilon.

LINK do wystawy z 2020r.

Szanowni Państwo, Urząd Miasta Bydgoszczy z przyjemnością zaprasza wszystkich pasjonatów pszczelarstwa na konferencję zamykającą realizację projektu BeePathNet pn.: Pszczoły w mieście – czy miasto to jest miejsce dla pszczół?



Pszczelarium na dachu Kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy (archiwum: WSG)
Konferencja odbędzie się online 25 maja 2021r. w godz. 10 – 13:45 pod linkiem.
Platforma do zapisów znajduje się pod linkiem.
Szczegółowy program konferencji wraz z prelegentami przedstawiamy w załączniku. Tematy, które będziemy wspólnie poruszać to:

  • Dzikie pszczoły naszego miasta
  • Ogrody przyjazne dla pszczół
  • Zakładanie łąk w mieście
  • Pszczelarstwo miejskie – czy to ma sens
  • Chwasty na stół
  • Z życia pszczół
  • Jak uczyć dzieci o pszczołach?


Udział w konferencji jest bezpłatny – zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Instytucje jak szkoły, uniwersytety oraz wydawnictwa zapraszam do rozsyłania informacji o naszym wydarzeniu.

Więcej informacji.

Projekt BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie”
jest realizowany przez Miasto Bydgoszcz w ramach Programu URBACT III 2014-2020 współfinansowanego ze środków UE - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W razie wszelkich pytań zapraszam do kontaktu pod numerem: 725 202 002.

Program edukacji pszczelarskiej „Z Pszczołami przez cały rok” autorstwa Edyty Mazurkiewicz-Szreder, Anny Izdebskiej i Anny Baumgart, nauczycielek Zespołu Szkół nr 6 w Bydgoszczy.



Kochani!
Mamy przyjemność przekazać Wam do pobierania, użytkowania, korzystania, zmieniania i dodawania własnych pomocy dydaktycznych do Programu Edukacji pszczelarskiej „Z Pszczołami przez cały rok” przygotowanego przez wspaniałe nauczycielki, miłośniczki pszczół ZS nr 6. W Zespole Szkół nr 6 w Bydgoszczy (Staroszkolna 12) z inicjatywy Ani Izdebskiej powstał również Ogród Sensoryczny z tablicami edukacyjnymi i ulem edukacyjnym, gdzie dzieci uczą się o bioróżnorodności, pszczołach, pszczelarstwie i miodzie. Ogród można zwiedzać (w nim fragment łąki kwietnej i pole sensoryczne z ziołami) – klucz jest dostępny w portierni szkoły.

Program jest zbudowany dla wszystkich jako „open source” -  zachęcamy entuzjastów, nauczycieli, którzy chcą wprowadzić pszczoły w swój program edukacyjny do korzystania z przygotowanego już materiału. Idea jest taka, że Program nie jest skończony, nowo opracowane lekcje będziemy publikować tutaj.
Program do pobrania.

Kochani! Kończymy projekt BeePathNet w tym miesiącu, ale nie kończymy naszych działań!




Najserdeczniej Was zapraszamy na konferencję końcową 11.05.2021r.! Organizatorem jest nasz mentor – Miasto Lublana – pokażemy jak w konsorcjum pięciu miast UE przenieśliśmy dobrą praktykę Miasta Lublany, tj. stworzenie Pszczelej Ścieżki wraz z działaniami promującymi pszczoły, bioróżnorodność i ochronę dzikich zapylaczy do nas. Miasta: Amarante, Bydgoszcz, Cesena, Hegyvidék i Nea Propontida opowiedzą o pszczelim mentoringu i jak udało nam się zaadoptować cudowne pomysły Miasta Lublana i dostosować je do charakteru miasta, a także charakteru pszczół. Bądźcie z nami na konferencji:  Pszczelarstwo miejskie - sposób na holistyczną zieloną transformację miast 11.05.2021 

Obowiązkowa rejestracja.
Po wypełnieniu formularza rejestracji, otrzymacie link do konferencji online.  Prośba o rejestrację do 7.5.2021

Program konferencji.

Na Pszczelej Ścieżce mamy kolejnego sojusznika i edukatora!



W kwietniu dołączyło do nas Centrum Handlowe Focus. Nie każdy wie, ale na jednym z zielonych, cienistych tarasów Centrum Handlowego Focus, w otoczeniu wielobarwnych roślin o wysokiej miododajności od maja 2019 r. w 6 ulach mieszkają pszczoły! W roku 2020 przeprowadzono pierwsze miodobranie. Zbiory z pasieki trafiły do mieszkańców miasta, co ma stać się tradycją powtarzaną w kolejnych latach.
W lipcu w Centrum Handlowym Focus obchodzony jest Światowy Dzień Pszczoły, któremu towarzyszą warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci.
Uwaga!
Pasiekę można zwiedzać po uprzednim umówieniu wizyty (kontakt: atriumfocus@aere.com, tel. 52 554 35 00)

A tutaj znajdziecie mapę Pszczelej Ścieżki, która rozrasta się o kolejne miejsca dbające o pszczoły, dzikie zapylacze i bioróżnorodność w mieście.

Sadźmy rośliny miododajne i wspierajmy pszczoły



Cały czas namawiamy Was do pomagania pszczołom – sadźcie rośliny miododajne w ogrodach, na RODOSach, na balkonach. Rośliny miododajne przepięknie pachną i przyciągają pszczoły, co pozwala im zebrać sporą ilość pyłku, nektaru i spadzi, z których potem powstaje miód. Ekolodzy alarmują, że pszczoły masowo giną, a są one odpowiedzialne za ponad 70% zapyleń, dzięki którym kwiaty zamieniają się w owoce lub warzywa.
Zobaczcie, jak szybko i łatwo możemy im pomóc, kiedy wiosna już za oknem -
przykładowy skład mieszanki nasion roślin miododajnych do zasiania:
lebiodka pospolita, chaber bławatek, mak polny, szałwia łąkowa, macierzanka piaskowa, złocień zwyczajny (25 g)

  1. Przygotuj doniczki, skrzynki z ziemią ogrodniczą lub odchwaszczony, pozbawiony darni grunt o pow. ok. 3m2.
  2. Spulchnij ziemię tak, aby powstały nierówności.
  3. Rozsyp równomiernie nasiona i przykryj glebą.
  4. Podlej. Pilnuj, żeby ziemia nie przesychała.
  5. Pamiętaj, że te rośliny potrzebują miejsca nasłonecznionego.  
  6. Nasiona można wysiać na istniejącym trawniku - wtedy usuń darń w miejscu wysiewu nasion.

Więcej opowie Wam Pola Szymczak (specjalista ds. dydaktyczno-botanicznych) z Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy w krótkim filmiki jej własnego autorstwa:



Dzień dobry!



Serdecznie zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, która pomoże nam działać zgodnie z Waszymi sugestiami! Zdanie i działanie mieszkańców naszego miasta ma wpływ na koloryt i jakość życia w Bydgoszczy. Przy pomocy tej ankiety chcielibyśmy zebrać Wasze opinie oraz preferencje związane z pszczołami, dzikimi zapylaczami, pszczelimi produktami oraz wizją miasta przyjaznego pszczołom. Wasze odpowiedzi pomogą nam stworzyć zielony i zdrowy ekosystem, w którym i ludzie, i pszczoły mogą rozwijać się i żyć obok siebie. Wypełnienie tej ankiety jest dobrowolne, anonimowe i zajmie Wam ok. 5 minut. Dziękujemy za współpracę.

Link do ankiety: https://zavita.si/anketa/a/43?language=15

Zespół projektowy BeePathNet z Bydgoszczy

 

 

 

Pszczelarium, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, fot. - archiwum WSG

„Miód nie jest najważniejszy. Dawid Kilon opowiada o pszczołach.”



MINI-PRZEWODNIK I PSZCZELA WYSTAWA

Dzięki pracy Dawida Kilona powstała wystawa o pszczołach, która latem tego roku towarzyszyła nam na ulicy Mostowej. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego wychodząc naprzeciw podobnym pro-pszczelim inicjatywom, z radością umieszczamy wystawę gotową do druku i do wykorzystania w celach edukacyjnych. W zamian prosimy o informację, że taka wystawa się odbyła na adres: wzr@um.bydgoszcz.pl (tytuł maila: BeePathNet) z dopiskiem kiedy i gdzie gościły nasze pszczoły.

Wystawa o pszczołach – pliki do pobrania.

Wystawę wraz z opisem i mapą punktów Pszczelej Ścieżki, zmieściliśmy do mini-przewodnika autorstwa (rzecz jasna) Dawida Kilona pt. „Miód nie jest najważniejszy. Dawid Kilon opowiada o pszczołach”. Do miodnej lektury zapraszamy tutaj:

Bydgoska Pszczela Ścieżka



Nasze prace nad Pszczelą Ścieżką trwają. W projekcie zebrało się grono osób, którym pszczoły są bliskie, którzy o pszczołach wiedzą wiele. Dlatego jednoczymy się w Pszczelą Ścieżkę, na której punkty na terenie miasta Bydgoszczy związane z owadami zapylającymi łączą się z edukatorami, pszczelarzami i aktywistami, dla których edukacja i ochrona owadów zapylających to część ich życia.

Przystanki i opiekunowie punktów Pszczelej Ścieżki:

  1. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Jeździecka 5, 85-687 Bydgoszcz
    Dr Włodzimierz Majtkowski, tel. 52-3813193, e-mail: obihar@poczta.onet.pl
  2. Ogród botaniczny – Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” Sp. z o. o., ul. Gdańska 173/175, 85-674 Bydgoszcz U NAS SĄ ULE
    Małgorzata Szymczak https://www.myslecinek.pl/,
    Mateusz Andryszak http://miejskapszczola.pl/; 608-720-786
  3. Ogród botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,  ul. J.U. Niemcewicza 2, 85-064 Bydgoszcz
    U NAS SĄ ULE

    Monika Wójcik – Musiał, mmusial@ukw.edu.pl
  4. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Pszczelarium, ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
    U NAS SĄ ULE
    dr Marta Sikora, pszczelarium@sys.pl
  5. Zespół Szkół nr 6, ul. Staroszkolna 12, 85-209 Bydgoszcz, tel. 52 322 74 34
    Anna Izdebska (klucz do ogrodu edukacyjnego znajduje się w portierni szkoły)
  6. Zielone Pogotowie, ul. Toruńska 60, 85-023 Bydgoszcz 
    Piotr Majda, porady@zielonepogotowie.pl
  7. Pasieka „Nektary Flisa”, ul. Mińska 122, Bydgoszcz
    Leszek Rafałko, tel. kom. 606-897-579
  8. Cebulicowe łany i dom dla owadów zapylających  – Park Ludowy im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy
  9. Domki dla zapylaczy – „Murarkowe drzewo” – Park Kazimierza Wielkiego
  10. Łąka kwietna i domy dla dzikich owadów zapylających  – Park Jana Kochanowskiego
  11. Zbiorowiska roślinne o cechach naturalnych – wilgotne łąki kwietne  – Park Akademicki
  12. Domy dla owadów zapylających – różne typy – Park Nad Starym Kanałem
  13. Ścieżka dydaktyczna „Nad Balatonem”
  14. Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, Bydgoska 9, 86-070 Ostromecko
    Dominika Kiss-Orska, dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl
  15. Centrum Handlowe Focus w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 39-47, 85-097 Bydgoszcz
    od maja 2019 r. w 6 ulach na dachu Focusa mieszkają pszczoły, pasiekę można zwiedzać po uprzednim umówieniu wizyty: atriumfocus@aere.com, tel. 52 554 35 00
  16. Bydgoska Wytwórnia Mydła

Zapraszamy serdecznie na kolejne BeePathnetowe szkolenie pszczelarskie dla nauczycieli! Prosimy o zachowanie ostrożności, odległości i założenie masek.



Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Miasto Bydgoszcz zapraszają dyrektorów przedszkoli i nauczycieli wychowania przedszkolnego na szkolenie w ramach projektu UL NA KÓŁKACH które odbędzie się 20 października 2020 roku o godzinie 16.00 w Kujawsko - Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 9. Zapraszamy.

 

Podczas szkolenia zaprezentowany i udostępniony zostanie innowacyjny program Edukacja pszczelarska dla dzieci, który posiada odwołania do podstawy programowej i jest przeznaczony do zastosowania w pracy z dziećmi w przedszkolu oraz w szkole podstawowej na I i II etapie edukacyjnym. Nauczyciele ZS nr 6 w Bydgoszczy, PP. Edyta Mazurkiewicz-Szreder, Anna Baumgart i Anna Izdebska, przedstawią praktyczne ćwiczenia i zadania do wykorzystania w pracy z dziećmi. Podczas spotkania metodycznego zostanie przedstawiony program „Z pszczołami przez cały rok w przedszkolu oraz w szkole podstawowej” pełen odwołań do zasobów edukacyjnych Bydgoskiej Pszczelej Ścieżki. Podczas szkolenia prowadzący, obok programu, przedstawią propozycje aktywności, doświadczenia i obserwacje związane z edukacją pszczelarską.

W trakcie spotkania, z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych, omówimy realizację projektu w roku szkolnym 2020/2021. W przyszłości planujemy spotkania stacjonarne oraz zdalne. Prosimy o elektroniczne logowanie się do 19.10.2020 r.
Link do formularza rejestracyjnego

Dodatkowych informacji udzielają:
Krystyna Karpińska  
tel. 52 349-31-50 wew. 41
 e-mail:krystyna.karpinska@cen.bydgoszcz.pl  
Justyna Olszewska
e-mail: j.olszewska@um.bydgoszcz.pl



Zadanie jest dofinansowane w ramach projektu BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie” realizowanego w ramach Programu URBACT III 2014-2020 współfinansowanego ze środków UE - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego https://urbact.eu/beepathnet

Informujemy, iż od września 2020 roku nowym managerem projektu BeePathNet jest Natalia Majewska:



Manager Projektu BeePathNet w Bydgoszczy

Urząd Miasta Bydgoszczy
Referat Projektów Międzynarodowych
Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska
City of Bydgoszcz
ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz, Poland
International Projects Unit
Department of Integrated Development and Environment

n.majewska@um.bydgoszcz.pl
Tel. +48 52 58 59 177

20 Maja – Światowy Dzień Pszczół



Światowy Dzień Pszczół, przypadający na dzień 20 maja, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2018 r. z inicjatywy Słowenii. Ustanowienie tego dnia miało na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na fakt powszechnego wymierania pszczół i wskazanie przyczyn tego stanu rzeczy.

Pszczoły towarzyszą człowiekowi od wielu tysięcy lat. Były na Ziemi zanim pojawili się ludzie. Wskutek ogromnej presji człowieka na naszą planetę, dochodzi do sytuacji, że te niezwykle cenne dla przyrody i człowieka zwierzęta mogą przestać istnieć.

Zanieczyszczenie środowiska, zmiany w szacie roślinnej wynikające nie tylko ze zmian  klimatycznych, ale także z działalności człowieka, są obecnie powszechną wiedzą. Pozostaje pytanie: co z tą wiedzą możemy zrobić? Przyjąć do wiadomości i żyć dalej nie zmieniając swoich zwyczajów, przyzwyczajeń i oczekiwań. Albo zacząć wprowadzać choćby drobne zmiany na rzecz pszczół w swoimi otoczeniu i akceptować działania na rzecz pszczół podejmowane przez innych. Nie potrzeba dużo wysiłku ze strony jednej osoby. Ale wspólny wysiłek wielu osób da efekt synergii – zauważalną, istotną zmianę na dużą skalę.

Co możemy zrobić? Wzbogaćmy nasze ogrody, balkony, tarasy itp. o rośliny przyjazne dla pszczół. Pomyślmy o stosowaniu gatunków kwitnących od wczesnej wiosny do jesieni.  Ograniczmy stosowanie środków ochrony roślin. Zrezygnujmy z jakichkolwiek oprysków w ciągu dnia. Zaakceptujmy niekoszone trawniki lub opóźniajmy ich koszenie, wkrótce zmienią się one w wielogatunkowe zbiorowiska z roślinami przyjaznymi dla zapylaczy.
Może uda się komuś, prócz przygotowania pożywienia dla owadów – kwiatów, przygotować poidła dla pszczół i domy dla owadów zapylających?

Należy uświadomić sobie, że skoszone trawniki bez kwiatów, nasadzenia roślin iglastych (np. popularnych tuj), drzewa w odmianach, które nie kwitną, np. wiele odmian kulistych, nie sprzyjają owadom zapylającym. Funkcje ekologiczne takich nasadzeń są bardzo ograniczone.

W Bydgoszczy stwierdzono występowanie 214 różnych gatunków pszczół, w Polce występuje ich 450-470 (różne źródła podają różne dane). Postarajmy się wspólnie, żeby te liczby nie zmniejszyły się.  

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z broszurą pt. „Właściwe zachowania człowieka w stosunku do pszczół”, która jest dostępna na stronach internetowych Miasta Bydgoszczy oraz na „Czystej Bydgoszczy”. Jest to forma prostego przewodnika dla osób zainteresowanych, jak chronić owady zapylające.   


Z okazji Światowego Dnia Pszczół na ww. stronach internetowych pojawią się filmy tematyczne związane z pszczołami i aktywnością tych zwierząt. Wierzymy, że będą one dla Państwa miłą niespodzianką. Dowiecie się Państwo jak narysować pszczołę, a także jak zaaranżować nasadzenia na balkonie i jak zrobić świecę z węzy. Zielone Pogotowie przygotowało fascynujący film o pszczołach i pracy pszczelarza.




Informacja o Światowym Dniu Pszczół:

http://www.czystabydgoszcz.pl/20-maja-swiatowy-dzien-pszczol/

Film pn. „Rysowanie pszczoły miodnej”

Film pn. „Jak zrobić świeczkę z węzy – warsztaty”

„Bajka tatarska – Trzy córki”

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z broszurą pt. „Właściwe zachowania człowieka w stosunku do pszczół”. Jest to forma prostego przewodnika dla osób zainteresowanych, jak chronić owady zapylające.

Zapraszamy.

Miasto Bydgoszcz włącza się w działania mające na celu ochronę pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających, m.in. poprzez udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Dane projektowe dostępne są pod adresem:
https://www.facebook.com/Beepathnet-Bydgoszcz-104085087713891/
https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/dzien-pszczoly/

Osoby do kontaktu w projekcie:



Ankieta „Chwila dla pszczół”



Szanowni Państwo, Pomimo ograniczeń spowodowanych koronawirusem, przyroda kieruje się swoimi prawami i wiosna nadchodzi. Dlatego też pragniemy zaprosić Państwa do wypełnienia ankiety dotyczącej ważnego z punktu widzenia ludzkości zagadnienia – ochrony owadów zapylających i pszczelarstwa miejskiego.

Dzięki aktywności owadów zapylających – tj. zapylaniu kwiatów, możemy cieszyć się smakiem większość owoców, np. jabłek, wiśni, ogórków i pomidorów (tak: pomidor i ogórek są owocami – powstały w wyniku zapylenia kwiatów). W skutek pracy pszczoły miodnej człowiek pozyskuje smaczny i zdrowy miód (tylko pszczoła miodna produkuje ten przysmak), a także pyłek kwiatowy, wosk i propolis.   

Ankieta ta jest częścią większej akcji projektowej, prowadzonej przez wszystkich partnerów międzynarodowego projektu BeePathNet (Lublana-Słowenia, Nea Propontida-Grecja, Amarante- Portugalia, Cesena-Włochy, XII Dzielnica Budapesztu-Węgry i Bydgoszcz). Przy okazji informujemy, że w wkrótce rozpoczniemy kampanię informacyjną, w ramach obchodów Światowego Dnia Pszczół (20.05.2020 r.) – z uwagi na sytuację zamierzamy prowadzić działania on-line.

Wypełnienie ankiety zajmie Państwu tylko 5 minut, a uzyskane w ten sposób informacje, będą dla nas ważnym wskaźnikiem – jakie działania Miasto powinno podejmować w celu skutecznej ochrony owadów zapylających, podnoszenia świadomości przyrodniczej mieszkańców i kształtowania zieleni w mieście.


Projekt BeePathNet pn. „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie (Building and Connecting Urban Bee-aware Cities in Europe) ma na celu ochronę pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy poprzez podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców miast i promowanie pszczelarstwa w mieście. 

 

Osoby do kontaktu w projekcie:
Justyna Olszewska, Wydział Gospodarki Komunalnej, e-mail: j.olszewska@um.bydgoszcz.pl, tel. 52 58 58 032
B. Katarzyna Napierała, Wydział Zintegrowanego Rozwoju, e-mail: k.napierala@um.bydgoszcz.pl, tel. 52 58 58 373

KURS DLA POCZĄTKUJĄCYCH PSZCZELARZY



Centrum Szkoleń i Certyfikacji Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zaprasza na KURS DLA POCZĄTKUJĄCYCH PSZCZELARZY, który rozpocznie się już 28 marca!

 

Koszt kursu to 790 zł
632 zł DLA OSÓB, KTÓRE ZAPISZĄ SIĘ I OPŁACĄ KURS DO 20.02.2020 r.

Kurs skierowany do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z pszczelarstwem pragnących poznać podstawowe zasady prowadzenia pasieki. Zajęcia prowadzone będą w formie praktycznych warsztatów w pracowni i na pasiece oraz wykładów.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, którą stanowią doświadczeni praktycy – pszczelarze z pasją i doświadczeniem. Kurs odbędzie się na Kampusie Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Uczelnia posiada własną pasiekę. Jest to pierwsza pasieka na dachu budynku w Bydgoszczy. Zapisy i szczegółowe informacje otrzymacie Państwo w Centrum Szkoleń i Certyfikacji WSG, tel. 52 567 00 17, e-mail:centrum@byd.pl  oraz na stronie http://www.certyfikaty.wsg.byd.pl/id,994/warsztaty-dla-poczatkujacych-pszczelarzy.


Działania interesariuszy



Gdzie jest pszczoła, kiedy śpi? LPKiW, ZOO, Akwarium Terrarium.

W niedzielę 24 listopada br. odbyły się na warsztaty dla dzieci, podczas których poszukiwano odpowiedzi na to trudne pytanie.
W sali dydaktycznej przedstawiono, co w czasie jesieni i zimy dzieje się z owadami zapylającymi, jak wygląda wtedy pasieka i jak możemy pomóc owadom zapylającym przetrwać mrozy i potem wczesną wiosną wspomóc ich przebudzenie. Atrakcją było zapoznanie dzieci z akcesoriami pszczelarskimi oraz skosztowanie produktów pszczelich takich jak pierzga, pyłek, propolis, miód. Ponadto na zajęciach plastycznych dzieci wykonywały papierowe i gliniane pszczoły.
https://www.facebook.com/pg/myslecinek/posts/?ref=page_internal

Warsztaty dla dzieci, Ogród Botaniczny LPKiW
W dniu 26.11.2019 r. pasiekę zlokalizowaną na terenie Ogrodu Botanicznego, LPKiW w Myślęcinku odwiedziła grupa dzieci z p. Justyną Gorce-Balut z Leśnej Akademii Sztuki z Bydgoskiej Grupy ED. Pan Mateusz Andryszak, pszczelarz oraz p. Pola Szymczak, pracownik LPKiW poprowadzili warsztaty i pogadanki nt. życia pszczół w okresie zimowym oraz w sezonie. Wspólnie z dziećmi wykonano 2 grządki z roślinami miododajnymi. Wszyscy mogli ogrzać się przy ognisku i skosztować smacznego poczęstunku.
https://www.facebook.com/pg/miejskapszczola/posts/?ref=page_internal

Kongres inny niż wszystkie - Polityka Miejska na scenie w Kielcach
https://urbact.eu/kongres-inny-ni%C5%BC-wszystkie-polityka-miejska-na-scenie-w-kielcach
Zaprezentowano filmik, gdzie projekt BeePathNet prezentuje Justyna Olszewska, WGK (cele, działania, interesariusze..)

Link do subskrypcji Newslettera projektu BeePathNet http://ekometer.si/BPN/

Nie próżnujemy



W dniu 27 czerwca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami wybranych wydziałów Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz spółkami i instytucjami miejskimi, mające na celu podjęcie dyskusji o możliwości utworzenia pasiek miejskich na gruntach i obiektach należących do Miasta.

 

W związku z tym p. B. Katarzyna Napierała (Wydział Zintegrowanego Rozwoju), menadżer projektu BeePathNet zapoznała uczestników z informacjami na temat realizowanego projektu. Następnie p. Justyna Olszewska (Wydział Gospodarki Komunalnej), koordynator Lokalnej Grupy Urbact przybliżyła zebranym liczne, dobre praktyki dotyczące pszczelarstwa miejskiego stosowane w Lublanie w Słowenii. Pan  Mateusz Andryszak, pszczelarz, przedstawił praktyczne aspekty budowy i lokalizacji pasieki na terenie Miasta oraz wskazał różne możliwości współpracy pszczelarzy z instytucjami miejskimi.

Podczas dyskusji rozmawiano również o zagrożeniach, obawach i wątpliwościach przedstawicieli zaproszonych firm w związku z ewentualnym funkcjonowaniem pasieki w przestrzeni miejskiej, a także o metodach zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym w związku z funkcjonowaniem pasieki.
Kilka podmiotów obecnych na spotkaniu wyraziło zainteresowanie pomysłem budowy pasieki, np. Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.  Inne podmioty muszą oszacować swoje możliwości.  Istnieje więc szansa, że również w Bydgoszczy powstanie pasieka miejska.

 

Do pobrania:

Pszczoły w mieście – zasady ochrony pszczół w mieście, praktyka na przykładach ze Słowenii.

Ogólna informacja o projekcie BeePathNet.

Ciąg dalszy projektu o pszczołach BeePathNet



Miasto Bydgoszcz kontynuuje realizację międzynarodowego projektu o akronimie BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie (Building and Connecting Urban Bee-aware Cities in Europe) w II fazie, do końca 2020 r.

Celem projektu jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz  poprawa warunków bytowych owadów zapylających.


Liderem projektu jest miasto Lublana (Słowenia). Ponadto oprócz Miasta Bydgoszczy w projekcie biorą udział następujące miasta: Cesena (Włochy), Amarante (Portugalia), Nea Propontida (Grecja) oraz XII dzielnica Budapesztu (Węgry).
W I fazie projektu opracowano m.in. studium transferu wiedzy (opis dobrej praktyki - ścieżki Bee Path w Lublanie). Utworzono jeszcze nieformalną grupę interesariuszy, która realizuje działania wpisujące się w cele projektu, tzw. Lokalną Grupę Urbact w skład której wchodzą indywidualni pszczelarze, przedstawiciele szkół,  Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy, UTP, WSG, UKW, LPKiW Myślęcinek, i inni. Zorganizowano w Bydgoszczy wizytę studyjną dla  przedstawicieli Lublany, podczas której odbyły się  spotkania z lokalnymi interesariuszami.

W II fazie realizacji projektu BeePathNet przewidziano adaptację dobrej praktyki z Lublany, dotyczącej zintegrowanego miejskiego pszczelarstwa, na grunt pozostałych członków projektu, w zakresie interesującym poszczególne miasta. W tym celu zostaną podjęte działania mające na celu wzrost świadomości i promocję tego kompleksowego podejścia, opracowanie programów edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców, zachowanie bioróżnorodności, mechanizm wsparcia dla nowych pszczelich produktów, opracowanie koncepcji promocji i sprzedaży lokalnych produktów. Planowany jest również aktywny udział przedstawicieli Lokalnej Grupy Urbact  w międzynarodowych spotkaniach, warsztatach w celu pogłębienia wiedzy i nabycia cennych międzynarodowych doświadczeń w zakresie implementacji dobrych praktyk, wymiany koncepcji, pomysłów z zagranicznymi partnerami.

Realizacja projektu: grudzień 2018 - grudzień 2020.
Projekt finansowany jest w 85% ze środków unijnych (program URBACT  III ).

Informacje o projekcie:
https://urbact.eu/beepathnet
https://www.facebook.com/BeePathNet/
https://urbact.eu/bydgoszcz

Badanie jakości miodów miejskich:
http://www.czystabydgoszcz.pl/spotkanie-interesariuszy-projektu-beepathnet-26-lutego-2019-r/
https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/chronmy-pszczoly-projekt-beepathnet-miod-miejs/

Informacja o spotkaniu w Budapeszcie 12-14.02.2019 r. rozpoczynającym II fazę projektu
http://www.czystabydgoszcz.pl/pierwsze-spotkanie-ii-fazy-projektu-beepathnet-zaczynamy-kolejny-etap/http://www.czystabydgoszcz.pl/badania-potwierdzily-jakosc-miodow-miejskich/

Informacja o spotkaniu interesariuszy ULG  26.02.2019
http://www.czystabydgoszcz.pl/spotkanie-interesariuszy-projektu-beepathnet-26-lutego-2019-r/

Obchody Światowego Dnia Pszczoły (World Bee Day) – w Bydgoszczy

Seminarium „Zielone Miasto 22.05.2019 r.

W dniu 22.05.2019 r. Związek Szkółkarzy Polskich zorganizował seminarium „Zielone Miasto” podczas którego, p. Justyna Olszewska (Urząd Miasta Bydgoszczy, Wydział Gospodarki Komunalnej) Miasto w ramach obchodów Światowego Dnia Pszczół zaprezentowała projekt BeePathNet, podejście miasta Lublany i planowane w Bydgoszczy działania w zakresie ochrony pszczół i innych zapylaczy oraz pszczelarstwa miejskiego.

Wycieczka - Tropem pszczół 18.05.2019 r.
Ogród Botaniczny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” Sp. z o.o. (LPKiW) zorganizował inspirujące pszczelarsko-zielarskie warsztaty, podczas których Mateusz Andryszak – lokalny pszczelarz przybliżył informacje o pszczołach i produkcji miodu, a Pola Szymczak  (LPKiW) prezentowała użyteczne, w tym miododajne rośliny. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Poinformowano również uczestników o projekcie BeePathNet realizowanym  przez Miasto.

Fascynujący Dzień Roślin 17.05.2019
W dniu 17 maja br. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy obchodzono Fascynujący Dzień Roślin (ang. Fascination of Plants Day). A że pszczoły żyją tam, gdzie są kwiaty, połączyliśmy siły i świętowaliśmy także światowy Dzień Pszczół. Dzieci, które przyszły do ogrodu były otwarte na przyrodę. Całe serca wkładały w kolorowanie, a jakże pszczółek.

zdjęcia Arkadiusz Borkowski: https://drive.google.com/drive/folders/1GZbyghJuKTby-WgnOsv2NnxePXKb4JQY?usp=sharing

Beewatching 15.05.2019
Kujawsko – Pomorskie Centrum Kultury zorganizowało warsztaty Beewatching

Wystawa prac dzieci z akademickiego przedszkola Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
Światowy Dzień Pszczół świętowały dzieci z przedszkola akademickiego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Wykonały przepiękne prace, które można oglądać  na wystawie w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4. Dziękujemy dzieciom ich wychowawczyniom i rodzicom za arcydzieła oraz gratulujemy pomysłowości.  

Pszczelarstwo w stolicy Słowenii Lublanie



W dniach 27-30 sierpnia 2018 r., w Lublanie miało miejsce spotkanie Lidera – Lublana i miast partnerskich (Bydgoszcz, Cesena, Nea Propontida, Budapeszt i Amarante) przygotowujących się do realizacji II Fazy Projektu BeePathNet.

Czego nauczyliśmy się od naszego Lidera? Przede wszystkim tego, że pszczelarstwo w mieście jest realne, społecznie akceptowalne, a nawet stanowi powód do dumy.    
W Lublanie pasieki zakładane są m.in. na dachach budynków. Funkcjonują także w przestrzeni publicznej – widzieliśmy pasiekę ustawioną w parku komunalnym, na terenie niewygrodzonym, a niedaleko uli… usytuowano ławkę – kompozycyjnie powiązaną
z zagospodarowaniem pasieki.
Pasieki na dachach, które odwiedziliśmy, po uprzednim umówieniu się zarządcą budynku i właścicielem pasieki udostępnianie są dla wycieczek. Pełnią także funkcje dydaktyczne, ponieważ odwiedzają je szkoły.
 
 

 Wyposażenie i aranżacja pasieki w parku komunalnym to dzieło studentów architektury.
 


Duże wrażenie zrobiła na nas  pasieka w uniwersyteckim ogrodzie botanicznym. Ma ona postać domku - altany, której jedną część zajmują ule, a w drugiej części pomieszczenia pracuje pszczelarz. Oczywiście teren nie był wygrodzony, był dostępny dla ludzi postronnych i zlokalizowany niedaleko ścieżki spacerowej.  
 

 
Odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Lublanie, gdzie poznawaliśmy dziedzictwo kulturowe tego miasta i okolic na przestrzeni dziejów, czyli … oczywiście historię pszczelarstwa. Na ekspozycji przedstawiono nie tylko historyczne modele uli wykorzystywane
na terenie obecnej Słowenii, ale także propozycje współczesnych rozwiązań architektonicznych związanych z pasiekami w przestrzeni miejskiej.
 
 

Odrębnym zagadnieniem są desery na bazie miodu, nad którymi pracują lublanscy restauratorzy.
 

Przeciętny mieszkaniec Lublany spotyka się więc z zagadnieniami związanymi z pszczelarstwem niemalże na każdym kroku:
w przedszkolu i szkole, na spacerze, w banku, w muzeum, na rynku, w sklepie i restauracji …
 

 

 

Odwiedziliśmy w sumie pięć pasiek (dwie na dachach, dwa „domki” i jedną w parku). Zbliżaliśmy się do uli często na odległość kilku metrów, nikt z nas nie ucierpiał, nie został użądlony. Ludzie z którymi rozmawialiśmy byli przekonani o słuszności działań na rzecz pszczół, a pszczoły w mieście, obok człowieka to dla nich oczywistość. Może dlatego, że pszczelarstwo głęboko zakorzeniło się w ich kulturze i sztuce.
 
Przed nami dużo pracy. Na szczęście mamy w Bydgoszczy prekursorów działających na rzecz pszczół miodnych w Bydgoszczy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w którym od wielu lat prowadzona jest edukacja ekologiczna, w tym za tematy związane z ochroną pszczół i dzikich zapylaczy, Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku w Bydgoszczy, gdzie również funkcjonuje pasieka i prowadzi się zajęcia dydaktyczne także o pszczołach, ich życiu oraz znaczeniu dla przyrody i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy – z inicjatywy której powstała w Bydgoszczy pierwsza pasieka dachu, na jednym z budynków szkoły. Brawo! Wyrazy szacunku dla osób, które okazały się dalekowzroczne i wrażliwe na sprawę ochrony pszczół i edukację w tym zakresie.
(fot. Marta Sikora)

 

Pszczoły na wakacjach i to w urzędzie!



Projekt BeePathNet łączy ludzi z pszczołami, łączy urząd z mieszkańcami, dlatego w trakcie przygotowania wniosku aplikacyjnego do drugiej fazy konkursu aktywnie działamy dalej.

Program URBACT III to tzw. projekty miękkie, które dotyczą zrównoważonego rozwoju miast. Program ten wprowadza swoją metodologię działania opartą na partycypacji społecznej i długofalowym planowaniu.  Miasto Bydgoszcz aktywnie działa na polu współpracy z mieszkańcami (np. Zespół ds. wspierania organizacji pozarządowych i wolontariatu), dlatego projekt BeePathNet trafił na dobry grunt. Dopiero na przełomie roku 2018/2019 dowiemy się, czy projekt międzynarodowy zostanie dofinansowany przez UE i będzie kontynuowany.
Dnia 31 lipca odbyło się w Urzędzie Miasta Bydgoszczy spotkanie. Pszczelarze praktycy, edukatorzy z ogrodu botanicznego, wykładowcy akademiccy oraz urzędnicy zastanawiali się czego potrzeba bydgoskim pszczołom, żeby mogły zagościć w mieście na stałe. Praca w międzysektorowej grupie sprzyja wymianie poglądów,  wzajemnej nauce, a także motywuje do nowego sposobu myślenia.  Czas tego spotkania był mierzony ilością entuzjazmu jaki uczestnicy podarowali sobie nawzajem, przez kilka godzin poruszono wiele ważnych spraw. Okazuje się iż, stworzenie sieci osób, podmiotów zainteresowanych (np. pszczelarze, bartnicy, uniwersytet, koła pszczelarskie, nadleśnictwa, działkowcy, nauczyciele),  jest punktem wyjścia do stworzenia programu transferu dobrych praktyk. Już samo rozpoczęcie rozmów na ten temat zaowocowało wieloma  pomysłami, które można wprowadzić, nawet bez dodatkowego budżetu, np. niekoszenie trawników w czasie, kiedy pszczoły zapylają lub zbierają pyłki. Pszczoła przebywa poza ulem tylko 2 tygodnie, wiec oglądanie łąki zamiast trawnika nie jest takie uciążliwe dla mieszkańców, a dla tych potrzebnych owadów to duża rzecz.
Warto nadmienić, że osoby spoza urzędu zaangażowane w projekt działają na zasadzie wolontariatu, dzieląc się swoją specjalistyczną wiedzą na rzecz  projektu i jego przyszłego potencjału.
W najbliższych dniach odbędzie się międzynarodowe spotkanie partnerów projektu w Lublanie, w celu przygotowania wniosku aplikacyjnego do drugiej fazy. Trzymajmy kciuki, żeby dotychczas wykonana praca została wysoko oceniona przez Sekretariat URBACT.

BeePathNet: Enriching the Urban Jungle with Bees



The BeePathNet project aims to upgrade and transfer the BEE PATH concept, solutions, and results from Ljubljana to other EU cities. It will address urban environmental, biodiversity, and food self-sufficiency challenges linked to urban beekeeping through integrated and participative approaches, and build key stakeholders’ capacity to influence relevant policies, and develop and implement efficient solutions. The BeePathNet project partnerships connect three cities: the City of Ljubljana, Slovenia as lead partner (https://www.ljubljana.si/en/), the City of Bydgoszcz, Poland (http://www.visitbydgoszcz.pl/en/), and the City of Cesena, Italy (http://www.italia.it/en/discover-italy/emilia-romagna/forli-cesena.html).

BeePathNet is an URBACT Transfer network project and is implemented under the URBACT III 2014-2020 programme (urbact.eu) and is co-financed by the European Regional Development Fund (ERDF) (http://ec.europa.eu/regional_policy/en/funding/erdf/).

 

See more information on BEE PATH: https://www.ljubljana.si/sl/moja-ljubljana/podezelje/cebelja-pot/

 

Photo – an option (Download photo from virtual office: https://drive.google.com/open?id=1DVyXhjyroR44xjDCf2LSIbEmR7I8C3HI)

Photo description: BeePathNet partners on kick-off meeting, Cesena, Italy, 7th - 8th of May 2018, Source: The City of Cesena archive

 

Banner (link it to: http://urbact.eu/

Download banner from virtual office: https://drive.google.com/open?id=1ikSHUFG3stlXu1rawMgWbFuFFLVqA0Zm

Projekt o akronimie BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie (Building and Connecting Urban Bee-aware Cities in Europe)



Celem projektu jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz poprawa warunków bytowania owadów zapylających. Miasto Lublana (Słowenia) docenia rolę owadów zapylających i prowadzi od wielu lat intensywne działania w zakresie popularyzacji i edukacji pszczelarstwa w mieście, skierowane do różnych grup społecznych. Praktyka ta ma zostać powielona do zastosowania przez inne miasta w aspektach, które zostaną zdefiniowane przez partnerów projektu indywidualnie. Działania w zakresie ochrony pszczół mogą obejmować takie zagadnienia jak: edukacja, zakładanie pasiek, tworzenie lokalnych produktów na bazie miodu, propagowanie pszczelarstwa, nawiązywanie kontaktów pomiędzy podmiotami zainteresowanymi współpracą w zakresie wykorzystania pożytków pozyskiwanych z pszczelarstwa.

W ramach projektu partnerzy mają za zadanie:
- przeprowadzenie oceny stanu istniejącego i utworzenie lokalnej grupy interesariuszy złożonej np. z pszczelarzy, organizacji pozarządowych, uczelni, szkół, nadleśnictw etc.
- w uzgodnieniu z interesariuszami wprowadzenie wybranych, dobrych praktyk w Bydgoszczy, a także rozszerzenie praktyk o nowe elementy jeżeli zostaną one zidentyfikowane,
- przygotowanie wniosku aplikacyjnego, dotyczącego rzeczowej realizacji i powielenia dobrych praktyk wykorzystywanych w Lublanie na naszym, rodzimym gruncie, z uwzględnieniem lokalnych preferencji i specyfiki, który ma być złożony do 4 października 2018 r. Planowana realizacja projektu – 2 lata,
 
Ogólne informacje o projekcie
Okres realizacji projektu: 4.04.2018 r. – 4.10.2018 r.
Projekt realizowany jest w ramach programu URBACT III na lata 2014-2020 Europejskiej Współpracy Terytorialnej, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Miasto Bydgoszcz otrzymało dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych.
Konsorcjum projektowe złożone jest z 3 partnerów: Miasta Lublany (Słowenia) - Lidera Projektu, Miasta Ceseny (Włochy) i Miasta Bydgoszczy. Konsorcjum rozszerzone o dalsze 3 podmioty: XII dzielnica Budapesztu (Węgry), Amarante (Portugalia) oraz Nea Propontida (Grecja) przygotowuje projekt do złożenia podczas naboru wniosków w programie URBACT III w październiku br.
Ponadto w projekcie biorą udział eksperci, którzy mają za zadanie wesprzeć Lidera Projektu i partnerów projektu.

Kontakt w sprawie projektu
B.Katarzyna Napierała – Manadżer Projektu, Wydział Zintegrowanego Rozwoju, tel. 052 58 58 373, k.napierala@um.bydgoszcz.pl
Justyna Olszewska – Koordynator Lokalnej Grupy Urbact, Wydział Gospodarki Komunalnej, tel. 052 58 58 032, j.olszewska@um.bydgoszcz.pl

Facebook: https://www.facebook.com/BeePathNet/

Wizyta przedstawicieli Lublany w kontekście popularyzacji pszczelarstwa miejskiego i ochrony pszczół w Bydgoszczy (projekt BeePathNet)



W dniach 18 i 19 czerwca br. gościliśmy Liderów projektu BeePathNet - pana Klemena Strmšnika, eksperta zewnętrznego oraz panią Maruškę Markovčič - koordynatora Lokalnej Grupy Urbact z Lublany, którzy zapoznali się z możliwościami rozwoju i promocji pszczelarstwa w naszym mieście oraz zaprezentowali działania podejmowane w stolicy Słowenii, uznane za dobrą praktykę przez program URBACT.

Program URBACT III wspiera zrównoważony rozwój miast europejskich w wielu aspektach. Bydgoszcz, jako jedno z 5 miast Polski (obok Wrocławia, Łodzi, Gdańska i Rybnika), zakwalifikowała się jako partner  do pierwszej fazy konkursu Transfer Networks, której celem jest opracowanie i złożenie wniosku aplikacyjnego do 4-go października 2018 roku. Mamy nadzieję na pozytywne rozpatrzenie tego wniosku i uzyskanie dofinansowania na realizację właściwego, dwuletniego projektu.

 Wizyta liderów odbyła się w ramach projektu BeePathNet, „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie (Building and Connecting Urban Bee-aware Cities in Europe), którego celem jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz poprawa warunków bytowania owadów zapylających.

 Dla naszych gości przygotowaliśmy program wizyt studyjnych. Zaprosiliśmy ich do Szkoły Podstawowej nr 45 w Bydgoszczy, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku (w tym Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej) oraz do pasieki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Zalesie w Bydgoszczy. Dzięki uprzejmości gospodarzy ww. placówek mogliśmy przedstawić słoweńskim liderom warunki, m.in. na bazie których chcielibyśmy skuteczniej chronić owady zapylające w Bydgoszczy.  

 Na spotkaniach z potencjalnymi, lokalnymi partnerami (interesariuszami) oraz przedstawicielami Miasta Bydgoszczy słoweńscy eksperci przybliżyli zainteresowanym cele i zadania projektu oraz przedstawili działania Miasta Lublany, które tworzą tzw. dobrą praktykę. W trakcie dyskusji zainteresowani wypowiedzieli się na temat swoich oczekiwań, wizji i kierunków ochrony owadów zapylających w mieście. Byliśmy zgodni, że podstawą skutecznej ochrony owadów zapylających jest szeroko zakrojona edukacja społeczna.

Lublana docenia rolę owadów zapylających i od 2015 r. prowadzi intensywne działania w zakresie popularyzacji i edukacji pszczelarstwa w mieście, skierowane do różnych grup społecznych. Miasto jest inicjatorem działań, tworzy i koordynuje platformę współpracy między lokalnymi partnerami. Obecnie współpracuje z 35 podmiotami, wśród których są indywidualni pszczelarze, związki pszczelarzy, przedszkola,  szkoły i uniwersytety, ogród botaniczny, muzeum etnograficzne, firmy prywatne i banki (społeczna odpowiedzialność biznesu CSR), a zaangażowanie tych podmiotów odbywa się na zasadach wolontariatu (bezkosztowo). 

 Przykładowe rezultaty projektu w Lublanie:

- podniesienie wiedzy nt. pszczół, ich roli, zasad bezpieczeństwa podczas obcowania z pszczołami,

- bujna zieleń i miododajne rośliny w mieście,

- rozwój turystyki pszczelej,

- rozwój produktu – marki miasta (miód z Lublany),

- promocja miodu miejskiego – rozwój małych biznesów,

- promocja produktów spożywczych (miód, wino), leczniczych na bazie miodu i pochodnych,

- system wsparcia w przypadku wyrojeń – linia telefoniczna (współpraca ze strażą pożarną,
z pszczelarzami),

- system wsparcia w przypadku użądleń - apteczka pierwszej pomocy.

 

Praktyka Lublany ma zostać powielona przez inne miasta w projekcie w aspektach, które zostaną zdefiniowane indywidualnie przez partnerów projektu. Działania w zakresie ochrony pszczół mogą obejmować takie zagadnienia jak: edukacja, zakładanie pasiek, tworzenie lokalnych produktów na bazie miodu, propagowanie pszczelarstwa, nawiązywanie kontaktów pomiędzy podmiotami zainteresowanymi współpracą w zakresie wykorzystania pożytków pozyskiwanych z pszczelarstwa. 

 

Aktualnie w ramach projektu:

- dokonujemy oceny stanu istniejącego i pracujemy nad utworzeniem lokalnej grupy interesariuszy,

- proponujemy w uzgodnieniu z interesariuszami, wdrożenie w Bydgoszczy wybranych, dobrych praktyk
z Lublany, a także rozszerzenie praktyk o nowe elementy jeżeli zostaną one zidentyfikowane.

 W spotkaniach z gośćmi z Lublany udział wzięły osoby prywatne zainteresowane ochroną pszczół miodnych, pszczelarze niezrzeszeni, wykładowcy akademiccy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego im. J. i J. Śniadeckich
w Bydgoszczy, przedstawiciele m.in.:
Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy w Bydgoszczy, Bractwa Więziennego Samarytania, Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, Nadleśnictw: Bydgoszcz i Żołędowo oraz Towarzystwa Przyrodniczego „KAWKA”, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy sp. z o. o. i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. 

 Zdaniem gości Miasto Bydgoszcz ma duży potencjał do rozwoju i promocji pszczelarstwa oraz ochrony pszczół. Jako jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, Bydgoszcz dysponuje terenami, które są lub mogą stać się atrakcyjne dla zapylaczy, np. poprzez nasadzenia roślin miododajnych. Również kapitał ludzki pozwala zakładać, że wspólnie możemy wiele zdziałać na rzecz pszczół.      

 Dziękujemy w imieniu naszych gości oraz naszym, wszystkim uczestnikom spotkań za zainteresowanie, poświęcony czas, pozytywne i krytyczne sugestie oraz deklarowane wsparcie naszych działań i chęć współpracy.

 Zapraszamy zainteresowanych do czynnego udziału w projekcie poprzez składanie uwag i sugestii dotyczących propozycji działań do wdrożenia w Mieście Bydgoszczy i celów, na których powinniśmy się skupić. Kontakt w tej sprawie: p. Justyna Olszewska, tel. 052 58 58 032, j.olszewska@um.bydgoszcz.pl  

 


Projekt realizują:

B. Katarzyna Napierała – Menadżer Projektu, Wydział Zintegrowanego Rozwoju, tel. 052 58 58 373, k.napierala@um.bydgoszcz.plk.napierala@um.bydgoszcz.pl

 

Justyna Olszewska – Koordynator Lokalnej Grupy Urbact, Wydział Gospodarki Komunalnej, tel. 052 58 58 032, j.olszewska@um.bydgoszcz.pl