I po eXtremeGeocaching Trial 2015

Printer-friendly versionWersja PDF

 W czwartek 22 października 2015 roku na terenie LPKiW „Myślęcinek” odbyła się wyjątkowa gra terenowa – „eXtremeGeocaching Trial 2015”, prawdopodobnie jedyna tego typu impreza turystyczna w Polsce przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 

W grze terenowej opartej na geocachingu wzięła udział młodzież z 12 bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, tj. z II LO, III LO, IV LO, VLO, VII LO, VIII LO, IX LO, XI LO, XV LO, Zespołu Szkół Katolickich, LO Towarzystwa Salezjańskiego i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych. Wliczając wolontariuszy z IX LO i IV LO w imprezie turystycznej wzięło udział około 50 uczniów.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas turystyczno-przyrodniczych: Wojciech Jędrych – 2B, Krystian Baryczka, Kacper Każarnowicz (oboje klasa 1B). W organizacji zawodów pomagały również nasze uczennice z 1B:  Kinga Kasak i Monika Kuczborska.

Geocaching, który polega na szukaniu skrytek za pomocą GPS-u ma(tzw. keszy), staje się coraz popularniejszy w Polsce. W każdej skrytce (pojemniku) poszukiwacz znajdzie logbook (może to być też zwykła kartka papieru), do którego powinien się wpisać, gdyż to jest dowód na odnalezienie danej skrytki. Niektóre pojemniki zawierają fanty, które można sobie zabrać pod warunkiem pozostawienia czegoś w zamian. Po powrocie do domu należy jeszcze dokonać wirtualnego wpisu potwierdzającego znalezienie kesza (www.geocaching.com). W Polsce obecnie jest ponad 27 tysięcy aktywnych skrytek, z czego 212 znajduje się na terenie Bydgoszczy, a kolejnych 210 na obszarze powiatu bydgoskiego (stan na 22 października 2015 roku).

Celem gry terenowej „eXtremeGeocaching Trial 2015” było poznanie regionu kujawsko-pomorskiego, propagowanie aktywnych metod na spędzanie czasu wolnego przez uczniów, a także promocja geocachingu w Bydgoszczy i okolic. Kesze utworzone na potrzeby „eXtremeGeocaching Trial 2015” oprócz logbooka zawierały także pytania  z zakresu turystyki i survivalu. Przykładowe zagadnienia dotyczyły wyznaczania azymutu czy też rozpoznania tropów zwierząt.

Trzyosobowe zespoły z 12 bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych otrzymały odbiorniki GPS i współrzędne 11 skrytek. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć kesze ukryte na terenie Myślęcinka i odpowiedzieć na znajdujące się w pojemnikach pytania lub wykonać poszczególne zadania. Punkty przyznawane były za odnalezienie konkretnego pojemnika, udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie (lub wykonanie zadania) oraz za czas ukończenia gry terenowej. Organizatorem imprezy turystycznej była Lokalna Grupa Działania „Klub 479” założona przez trzech nauczycieli geografii z trzech bydgoskich liceów: Krzysztofa Chabasińskiego z IV LO, Grzegorza Deptułę z VII LO  i Arkadiusza Szulca z IX LO.

W duchu turystycznej rywalizacji najlepiej poradzili sobie uczniowie LO Towarzystwa Salezjańskiego. Kolejne miejsca na podium zajęły VII  LO i Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody, a zmagania w ten piękny październikowy dzień zakończyły się wspólnym ogniskiem. Wsparcia w organizacji „eXtremeGeocaching Trial 2015” udzieliły: Urząd Miasta Bydgoszczy, LPKiW „Myślęcinek”, basen „Czwórka” oraz firma „Bustwear-nadruki na odzieży”. Gra terenowa „eXtremeGeocaching Trial 2015” była działaniem realizowanym i finansowanym w ramach Edukacji regionalnej, zapisanej           w Strategii Rozwoju Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020.

Organizatorzy gry terenowej Lokalna Grupa Działania „Klub 479” dziękuje wszystkim za udział i zaprasza na kolejną edycję na przełomie września i października 2016 roku

Lokalna Grupa Działania „Klub 479”

  Krzysztof Chabasiński (IV LO)

  Grzegorz Deptuła (VII LO)

  Arkadiusz Szulc (IX LO)

 

91

 

91

91

 

91

 

91

Partnerzy

Sponsorzy